Europa Universalis IV: Mandate of Heaven

66.00 TL - 66.00 TL

Satın Almak İçin Giriş Yap

Simülasyon oyunları konusunda başarılı işler yapan Paradox, Europa Universalis IV ile bir strateji oyununu tarihi gerçeklerle birleştirerek nasıl iyi bir iş çıkarılabilir gösterdi. Tabi hakkını yemeyelim Europa Universalis III de iyiydi ama bir sonraki oyun oldukça kendini geliştirmiş şekilde geldi. Oyunda kendi hedeflerinizi koyabildiğiniz gibi, oyunun size başarım olarak sunduğu hedefleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Mesela Almanya bölgesindeki feodal yapıdaki ülkelerden birini alıp, Almanya’yı kurmayı deneyebilirsiniz ya da İtalya’yı kurmaya çalışmak gibi hedefleriniz olabilir. Tabi her ülke ile istediğinizi yapma şansınız yok. Oyunun bir simülasyon oyunu olduğunu unutmamak gerek.

 Paradox, oyunun yerinde kalmasına elbette izin vermiyor. Sürekli ek paket çıkararak oyuna yenilikler getiriyor. Hatta ek paket konusunda Paradox Interactive’den daha ünlü bir yapımcı şirket bulmak zor olabilir. Bunu ekonomik bir strateji olarak da düşünebilirsiniz, oyunu sürekli geliştirmeye devam ettiklerini de düşünebilirsiniz. İkisinden bir parça da var diyebiliriz.

 Bu geliştirmelerden biri de Mandate Of Heaven ek paketi. Peki bu paket bize oyun içerisinde ne gibi yenilikler sağlıyor? Öncelikle oyuna eklenen ve göze çarpan ilk özellik “çağ” kavramları. Oyuna 4 adet çağ kavramı ekleniyor ve her yeni çağa girildiğinde ülkeler kendilerine uygun bonusları toplayarak ekstra özellikler kazanıyor. Bunun dışında en büyük etkisi, Asya bölgesindeki ülkelerin oynanış mekaniğinde yaptığı değişiklikler. Özellikle Çin bölgesinde olan Ming İmparatorluğu’nda yeni reformlar var ve bu reformlar Ejderha Tahtı mekaniğine hizmet ediyor. Bu sayede Ming İmparatorluğu, komşu ülkelerini altın, insan gücü veya monarşi puanı verme konusunda zorlayabiliyor. Japonya’da da oldukça değişiklik var. Shogun’a sadık olma zorunluluğu geliyor. Bu da başlangıçta Kyoto’nun elinde olan Shogun mertebesine baş kaldırmayı biraz zorlaştırıyor. Savaşmak kadar diplomatik birlik de Japonya’daki küçük şehir devletlerinin düşünmesi gereken bir unsur olmasını sağlamışlar. Genel olarak oyunun diplomasi ara yüzünde de geliştirmeler var. Daha kolay bir kullanım sağlamaya çalışmışlar ve başarılı da görünüyor.

 Mandate Of Heaven ek paketi, oyunu Asya bölgesinde oynamayı sevenler için oldukça farklı aksiyonlar ve fonksiyonlar katan bir ek paket olmuş. Oranın kültürel ve tarihsel gerçekliklerine bizi bir adım daha yaklaştırmış. Oyunun olmazsa olmaz ek paketlerinden biri olmasa da oynanışa yaptığı etkiyle Europa Universalis IV severlerinin göz ardı etmeyeceği bir paket. Keyifli oyunlar!

Yorum Yapın

    Bu Ürüne Henüz Yorum Yapılmadı.