Medieval Engineers

99.00 TL - 99.00 TL

Satın Almak İçin Giriş Yap

Medieval Engineers, mühendislik konusunda kafa yormayı seven herkesin mutlaka kıyısından köşesinden de olsa bakması gereken bir yapım. Sandbox oyunlarıyla oyun sektöründe kendine ufak ufak yer edinmeye başlayan Keen Software House’un son yapımı. 2015’te alfa sürümüyle birlikte insanların kullanımına sunulan oyun, sorunları olsa da oyuncuların gözünde “evet güzel düşünülmüş, bu iş güzel yerlere gidebilir” düşüncesini yaratabildi. Tabi aradan 3 sene geçince bu düşüncede değişiklikler oldu kullanıcılar tarafından. Kimileri oldukça keyif alırken, kimileri hala çok fazla eksiği olmasından yakınıyor. Her oyuncuyu tatmin etmek bazı noktalarda zor olabilir.
 
Keen Software House, en çok bilinen oyunu Space Engineers’ta kullanıldığı oyun motorunu Medieval Engineers’a da taşımış. Aslında konsept olarak da uzay teması yerine orta çağ temasıyla oynuyoruz. Bu noktada teknik olarak oyunlar birbirine çok benziyor. Oyunun amacını düşündüğümüzde grafikleri yerine içeriği daha önemli bir yer kaplıyor olsa bile, grafikleri de oldukça tatmin edici. Oyun içerisindeki hedefleriniz tamamen size ve hayal gücünüze bağlı. İsterseniz sadece hayatta kalmaya çalışabilirsiniz, savaşabilirsiniz ya da en ihtişamlı yapılarınızı yaratmak için uğraşabilirsiniz. Oyunun en büyük sıkıntısı ara yüzünün biraz karmaşık olması. Türkçe dil desteği de olmayınca bazı kullanıcılar için oldukça sıkıntılı bir durum haline geliyor. Belki bu noktada, oyunun başında oynadığımız öğretici modun biraz daha düzenlenmesi ve detaylandırılması işleri kolaylaştırma adına bir başlangıç olabilir. Bunların dışında optimasyon konusunda sorunları da var gibi. Kısa zamanda düzeltmelerini umut ediyoruz.
 
Aslında bu tarz oyunların en keyifli yanı, yapmak istediğiniz şeyleri başkalarıyla birlikte yapabilmek. Multiplayer seçeneğiyle, kendi hayal gücünüzü başkalarınınkiyle harmanlayıp ortaya enteresan şeyler çıkarabilirsiniz. Sunucuları da bu konuda bize zorluk çıkarmıyor. Aynı zamanda yaptıklarınızı atölyede paylaşıp diğer oyuncuların görmesini de sağlayabilirsiniz. Oyun yapısı itibariyle farklı oynanış modlarına açık durumda. Eğer mod yapma konusunda bilginiz varsa ya da en azından bu tarz işlere meraklıysanız, Medieval Engineers buna çok müsait bir ortam sunuyor.
 
Hala erken erişimde olan oyunun toparlanması biraz daha vakit alacak gibi duruyor. Sorunları çözüldüğünde çok daha keyifli bir hale geleceğinden eminim. Ama bu haliyle bile tatmin edici bir oyun olarak devam ediyor hayatına. İstediğiniz her şeyi inşa edip, hayatta kalmaya çalışabilir ve başka oyuncularla savaşabilirsiniz. Yeter ki hayal gücünüz olsun.

Yorum Yapın

    Bu Ürüne Henüz Yorum Yapılmadı.