Stellaris

120.00 TL - 120.00 TL

Satın Almak İçin Giriş Yap

İnsanoğlu, varlığının başlangıcından bu yana her zaman gökyüzünü gözlemledi ve bir şekilde onu anlamlandırmaya, orada neler olup bittiğini çözmeye çalıştı. Bunun için kitaplar yazıldı, filmler çekildi. Günümüzde artık uzayın belirli bölümlerine, teknolojik araçlar sayesinde ulaşabiliyoruz. Hatta kurduğumuz medeniyeti uzaya taşıyabilir miyiz bunu araştırıyoruz. Ve bu doğrultuda kitap ve filmlerin yanı sıra artık oyunlar da yapmaya başladık. Stellaris bunun son dönemlerdeki en iyi örneklerinden biri.
 
Oyuna başlarken bizim için belirlenen 6 canlı türden birini seçiyoruz. Bu türler kendi özellikleri doğrultusunda bazı konularda avantajlı olurken, bazı konularda da dezavantajlı oluyorlar. Bu nedenle seçtiğiniz türün nasıl bir gezegende yaşayabileceğinden tutun da nasıl bir araştırma ve teknoloji geliştireceğini siz belirliyorsunuz. Normalde bu tarz bir medeniyet kurma ve yönetme oyunlarında oyunlar bize belirli araştırma ve ya teknoloji geliştirme ağacı sunarlar. Stellaris’te işler biraz daha farklı ilerliyor. 3 tip ana araştırma grubu olsa da gelişiminizi devam ettirirken size sürekli farklı seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerin de bulunduğunuz duruma göre gereklilikleri değişiyor. Bu nedenle tek bir yöntem geliştirip başarılı olmak gibi bir şey söz konusu olmuyor ve oyunu ilk günkü zevkle tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz.
 
Tabi uzayda tek başınıza da değilsiniz. Sizin gibi gelişmeye çalışan başka medeniyetler de var. Yani bu medeniyeti boşuna kurmuyorsunuz. Onu korumanız da gerekiyor ya da diğerleri kendini korumak için bir çare bulmalı! Aslında oyunun sıkıntısı biraz da burada başlıyor. Medeniyeti kurarken oyunun ayrıntılarından aldığımız bütün keyfi artık bir nevi test etmeye geldiğimizde, yani savaşırken oyun biraz tek düze hale geliyor. Savaşların işleyişi birbirine çok benzer şekilde devam edince de oyuncular için sıkıcı bir hal alabiliyor.
 
Gerek oyunun başında sürekli galaksinin başka bir bölgesinde başlamakla, gerek ayrıntılı tür seçimi ve araştırma olanaklarıyla bize benzeri olmayan bir serüven sunuyor. Galaksiyi keşfedin, medeniyetinizi geliştirin, başka medeniyetlerle diplomatik ilişkiler kurun, savaşın ve bunları tatmin edici bir görsellikle beraber etkileyici müzikler eşliğinde yapın. İşte Paradox Interactive’in başarılı strateji simülasyon portföyünden bize sunduğu oyun Stellaris, bize bunları sunuyor. Problemleri olsa da, başına oturduğunuzda saatlerinizi harcayacağınız bir oyun olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Paradox’u biraz tanıyorsak, oyunu bu haliyle bırakmayıp yeni eklentilerle daha da geniş bir oynanış ve içerik sunacaktır bize. Strateji, uzay ve simülasyon içeriklerini seviyorsanız, fiyatıyla da çok cep yakmayan Stellaris’i denemekte fayda var.
 

Yorum Yapın

    Bu Ürüne Henüz Yorum Yapılmadı.